חדש חדש!
    חדש חדש!
    חופש-נופש
    טיול-מקום
    מסע-הרפתקה
    מבלים עם ילדים
    פילון
  אוכל
    בתי אוכל
    תזונה
    בידור ומוסיקה
    איכות חיים, בריאות וסביבה
    האמנויות
    מחשבות ודעות
    לכל המשפחה
    פרוזה
    ספרי ילדים
    טעמנו והתרשמנו
    עסקים

מרד המשרתות – יפות ורוצחות בסוזן דלאלהצגה חדשה של ז'אן ז'אנה בהפקת מסטרוק מעבדות משחק – תיאטרון אבסורד

"המשרתות"  - הוא מחזהו הראשון של ז'אן ז'נה - אשר נכתב בהשראת מעשה רצח אמיתי. שזעזע את צרפת של שנות השלושים: שתי אחיות שקבלו מחסה מידי גברת עשירה, רוצחות באכזריות אותה ואת בתה. במחזה שתי הנערות המשרתות ממחיזות מדי ערב, כאשר הגברת יוצאת לבלות, את היחסים המעורערים שהן מנהלות עמה. בתוך כך הן מתכננות את הרצח שלה. ז'נה ביקש כי המחזה יישוחק על ידי גברים, ונהוג לחשוב כי ז'נה, שהיה בעצמו הומוסקסואל התכוון לרמז בכך על העולם האישי שלו.

הבמאי אנדריי סקוברב בחר דווקא שלוש שחקניות. צעירות ויפות, הן ממחישות את הקונפליקט שבין היופי הנשי לברוטליות של הפשע. סקוברב הקים את "מאסטרוק - מעבדות משחק" לפני כשנה כמפעל לחקר המשחק בתיאטרון. "מרד המשרתות" היא הפקתו השנייה (הקודמת - "התמונה" מאת יוג'ין יונסקו). בעבודתו הנוכחית הוא שואף להבין מה עומד מאחורי הרצח.

"איני מצדיק לרגע רצח, אך אני שואף להבין את העמדה שלא נקרא בתקשורת, העמדה המספרת כיצד שתי נערות, בנות לוויה של גברת עשירה, שקיבלו ממנה את כל צרכיהן החומריים, הגיעו למבוי סתום, שהמוצא היחידי ממנו - על פי תפישתן - הוא רצח.
אני רואה קשר למקרי רצח אכזריים שקרו בישראל בשנים האחרונות, בתקשורת פתחון הפה ניתן לקרבן ועמדתו מוצגת כצודקת מעל לכל ספק. אני מחפש את המבט הפיכח, את המבט החוקר, הלא מגמתי, גם את המבט של הצד האחר, זה שנראה לנו אפל...."

סקוברב, בן למשפחת אמנים, למד באקדמיה למשחק בברית המועצות, ואחרי שעלה לישראל המשיך ללמוד בימוי בחוג לתאטרון באוניברסיטת תל אביב. בנקודה מסוימת, הוא הרגיש שהדרך אינה מספקת ועשה פנייה חדה לתחום התוכנה והמחשבים. אחרי שהתבסס, החליט להקים מסגרת תיאטרון משלו, בה הוא שואף לחקירה של האמת האמנותית והבימתית.

"אני שואף לכך שהצופים יהיו שותפים לתהליך החיפוש אחר התשובות, ממנו תנבע הזדהות עם הדמויות שתוביל אותם לחוויה אמנותית מובהקת. אני מקווה כי חוויה זו תחולל שינוי בהשקפתם. העיסוק שלנו בתיאטרון שואף גם להיות בעל ערך מוסרי מעבר לביטוי האמנותי."

 

על פי ז'אן ז'אנה, תרגום, עיבוד ובימוי: אנדרי סקוברב

משחקות: כנרת אריאלי – קלייר, עדי חורש – סולאנז', אביטל לנדר – מאדם

אולם ירושלמי, מרכז סוזן דלל, נווה צדק, רח' יחיאלי 6, תל אביב

18/03/10 15/04/10, , 13/05/10  10/06/10 , 15/07/10

כל ההצגות תתקיימנה בשעה 20:30  להזמנות: 077-4605650 או קופות: 03-5105656

 לכל הכתבות בנושא >>